Resmi web sitesine hoş geldiniz

SAŠA MILIVOJEV
ساشا ميليفويف

Saša Milivojev, ünlü yazar, şair, gazeteci ve siyasi eleştirmendir. Sırbista’nın en çok okunan köşe yazarlarından biri, 5 kitabın sahibidir ve yayınladığı köşe yazıları ile bir çok farklı gazetede yer almıştır. Kendisi “Sarı Evdeki Çoçuğun“ ve politika tartışmalarının yazarıdır. Kendisinin çalışmaları dünya genelinde yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

اللغة العربية
Srpski
English
Deutsch

Français

Türkçe
Македонски
Magyar

Afrikaans

Română

Polski

Català

Frysk

Latviešu

Lietuvių

Eesti

Suomi

Tagalog

Nederlands

Swahili

Luganda

हिन्दी
日本語
Turkey flag

Saša Milivojev Blogger

SAŠA MILIVOJEV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  SAŠA MILIVOJEV - Resmi web sitesine hoş geldiniz
  SAŠA MILIVOJEV - Resmi web sitesine hoş geldiniz

 

 

 

 

 

 

 
አማርኛ

 

中文

فارسی

Italiano

Українська

Беларуская

Español

Български

Svenska

Português

Русский

Azərbaycanca

Slovenčina

Čeština

Slovenščina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saša Milivojev - Sarı Evdeki Çocuk

Türkçe - Biyografi

Saša Milivojev Sırplı bir yazar, şair, köşe yazarı ve Rus kökenli politik çözümlemecidir. 1986 yılında Sırbistan - Zrenjanin Saša Milivojevşehrinde doğmuş, aynı yerde güzel sanatlar lisesi müzik bölümü bitirmiştir. Romanya’daki Arad Flarmoni Orkestrası’nda “Kral David”i Arthur Honegger Oratoryum’da seslendirmiştir. Güzel sanatları bitirdiğinde, Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesine başvurmuş ve yükseköğrenimini Sırp Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Kendisi dört toplama şiirin yazarıdır:  “İnilitinin altındaki Gizem” (Ulusal Kitap, Belgrad, 2006), “İlk Sefer” (Kültür Eğitim Derneği, Krusevac, 2008), “Ateş Böceği Uçup Giderken” (Sırpça, İngilizce ve Almanca dillerinde, Filip Visnjic, Belgrad 2010), “Aşk Tarifi” (Kültür Eğitim Derneği, Krusovac, 2010) ve de “Sarı Evdeki Çocuk” isimli romanı (Ulusal Kitap, Belgrad, 2011). Önemli şiir antolojilerini de içeren pek çok ödülün de sahibidir: “Panunyalı Martı XIX, Rudnik Kaynakları XIX, İsli Sokak XIX”…

2008’den beri Milivojev, siyasi yazılarını Pogledi isimli köşesinde ve aynı zamanda aynı aileden olan TV Revija içinde yer veriyordu. 2009 itibari ile Pravda için yazmaya başladı. Burada analitik ve sentezci yaklaşımı ile Sırpların geçmiş ve şimdiki tarihlerine incelemeler yapıyordu. Savaş suçları başlığından etkilenen yazar pek çok ödül kazanmasına rağmen; siyasetteki rakipleri, onun okurları manipüle ettiğini ve nefret dolu düşünler yaydığını söylüyor ve bununla suçluyorlardı. 2009’da metinleri, üç milyondan fazla kopya ile çeşitli gazetelerde yer edindi. Siyasi manipülasyon kurbanlarına rağmen,  2008 ve 2009 yıllarında Sırbistan’da en çok okunan köşe yazarıydı. Gayrı resmi olarak politik elitliğe öncülük eden önemli fikirlerden etkilendi. Politikacılar hakkında fikirleri ve istihbaratı SMS yoluyla çalındı. Saša Milivojev, profesyonel reyting düşürme ve politik susuzluk grevlerinin kurucusu örneğidir. Siyasi drama ile edebiyattaki gibi uğraşır; tıpkı gerçekte olduğu gibi.

Isidora Bjelica, Ivana Žigon, Jelena Žigon, Daliborka Stojšić, Eva Ras, Danijel Pavlović, Žiža Stojanović, Zlata Numanagić, Branka Veselinović ... gibi tanınan sanatçılar eşliğinde iki kez Belgrad’ta kendi şiirlerini Etnoloji Müzesinde seyircilerine sunmuştur. Şiirlerine meşhur aktrislerden Svetlana Bojković, Ruzica Sokić, Danica Aćimac, Snežana Savić, Suzana Mančić ve diğeri katkıda bulunmuştur. Olya Ivanjicki, yönetmen Zdravko Šotra ve Marko Novaković önderliğinde oldukça önemli bir destek görmüştür.

Dünyanın her yerinde şiirlerinin hayranları bulunmaktadır. 2010 Mayısında, Ateş Böceği Uçup Giderken isimli kitabını Kahire’de seyircisi önüne koymadan önce, Soha Zaky ve Ala al-Aswani’nin (dünyaca tanınan yazar ve Kifaya Hareketi’nin muhalif politik kurucusu) de dâhil olduğu ünlü yazarlar onu konuşurken, pek çok farklı edebi buluşmalara katıldı.

Sudi Arabistan’da, gazeteciler onun tanrı sevgisi üzerine yazmış; bir Mısırlı gazete ise onu “mistik uçuşun ve meditasyonun şairi” olarak bahsetmiştir.

 

Çeviri Almanca - Türkçe

Yasin Güven

 

 

Saša Milivojev - DAS GEHEIMNIS HINTER DEM SEUFZER

 

İnilitinin altındaki Gizem

Saša Milivojev - Ateş Böceği Uçup Giderken

 

Ateş Böceği Uçup Giderken

Sarı Evdeki Çocuk

Saša Milivojev - Sarı Evdeki Çocuk

 

 

 

 

www.sasamilivojev.com

Saša Milivojev © 2022 - Tüm hakları saklıdır