Mirë se vini në faqen zyrtare

Serbia flag

 

SAŠA MILIVOJEV

SHQIP

 

 

 

Saša Milivojev është një shkrimtar i famshëm, poet, gazetar dhe analist politik. Një nga kolumnistët më të lexuar në Serbi, ai është autor i pesë librave dhe shumë kolumnave të botuara në gazeta të ndryshme ditore. Ai është autori i romanit “Djali nga Shtëpia e Verdhë” dhe i fjalimeve politike. Puna e tij është përkthyer në rreth njëzet gjuhë në të gjithë botën.

Saša MilivojevMilivojev lindi në vitin 1986 në Zrenjanin (SFRJ, Serbi), ku ai zhvilloi talentet e tij të shumta në Gjimnazin e Muzikës. Ai këndonte në oratorion “Mbreti David” nga Arthur Honegger në Orkestrën Filarmonike të Aradit, Rumani. Pas dhjetë vitesh që shijonte muzikën, Milivojev u drejtua drejt Fakultetit të Filologjisë të Universitetit të Beogradit, ku është student i suksesshëm i Gjuhës dhe Letërsisë Serbe. Ai është autori i katër përmbledhjeve poetike: “Tajna iza Uzdaha” (“Sekreti Pas Një Psherëtimi”, 2006); “Prvi Put” (“Herën e Parë”, 2008); “Kad Svitac Odleti” (“Kur fluturon xixëllonja”, në serbisht, anglisht dhe arabisht, 2010); “Svetski bol” (“Dhimbja e Botës”, në anglisht, serbisht dhe arabisht), dhe një roman të titulluar “Dečak iz Žute kuće” (“Djali nga Shtëpia e Verdhë”). Ai është një nga autorët e librit “Receta e Dashurisë” (2010). Ai ka marrë shumë çmime dhe poezitë e tij janë përfshirë në disa antologji poetike, përfshirë “Panonski Galeb XIX” (“Pulëbardha e Panonisë”), “Rudnička Vrela XIX” (“Burimet e Rudnikut”), “Garavi Sokak XIX” (“Sokaku i Tymtë”), etj. Si anëtar i Shoqatës së Poetëve të Serbisë “Poezia SRB”, ai mori çmimin “Poezia e Vitit 2021” për poezinë “Dhimbja e Botës”. Vargjet e Sašës u botuan në librin "Trashëgimitë 2012" nga Shoqata e Shkrimtarëve Serbë të Zvicrës.

Që nga viti 2008, Milivojev ka punuar si kontributor për kolumnën “Pogledi” të gazetës Politika, dhe që nga viti 2009 ai ka shkruar kolumna në gazetën Pravda, duke u marrë me kërkime analitike dhe sintetike në historinë e fundit dhe bashkëkohore të popullit serb. I shqetësuar me temat e krimeve të luftës, Milivojev është lavdëruar nga shumë njerëz, por gjithashtu është kritikuar nga individë që nuk ndajnë pikëpamjet e tij politike dhe që shpesh e kanë akuzuar për manipulimin e lexuesve dhe përhapjen e “gjuhës së urrejtjes”. Deri në vitin 2009, tekstet e Milivojevit janë shtypur në rreth 3 milion kopje në gazeta të ndryshme ditore. Ai ishte një nga kolumnistët më të lexuar në Serbi në vitet 2008 dhe 2009 dhe viktimë e manipulimeve të ndryshme politike. Nga hija, ai ndikoi në vendimet shumë të rëndësishme të udhëheqjes politike. Idetë e tij janë vjedhur nga politikanët dhe shërbimi sekret përmes SMS. Për shembull, z. Saša Milivojev është krijuesi i idesë për grevë etje politike. Ai është angazhuar në dramaturgjinë politike, si në letërsi ashtu edhe në realitet.

Arritjet e tij poetike janë prezantuar për audiencën e Beogradit dy herë, në Muzeun Etnografik, në bashkëpunim me artistë të njohur serbë si: Isidora Bjelica, Ivana Žigon, Jelena Žigon, Daliborka Stojšić, Eva Ras, Danijel Pavlović, Žiza Stojanović, Zlata Numanagić, Branka Veselinović. Poezia e tij është recituar nga aktore të njohura si Svetlana Bojković, Ruzica Sokić, Danica Aćimac, Snežana Savic, Suzana Mančić etj. Me bashkëpunimin e tyre të përbashkët, ky autor i ri është mbështetur gjithashtu nga Olja Ivanjicki, Zdravko Šotra dhe Marko Novaković. Gazetarja dhe shkrimtarja Rada Saratlić foli publikisht për poezinë e Sašës në fillimet e karrierës së tij, kur ai ishte një protezhé i kritikës së teatrit dhe kritikës letrare Jovan Ćirilov. Gazetarja Olga Stojanović shkroi një recension për romanin e tij “Djali nga Shtëpia e Verdhë” i cili u botua në Revistën Letrare të Shoqatës së Shkrimtarëve Serbë.

Ai i prezantoi kopjet e para të përmbledhjes poetike “Kur fluturon xixëllonja” në serbisht, anglisht dhe arabisht Akademikut Vladeta Jerotić, myftiut të Beogradit Muhamed Jusufspahić dhe Aleksandar Vučić. Si poet dhe gazetar, ai është parë në rrethet diplomatike, si një i ftuar në ambasadat në Beograd.

Kopjet e para të romanit tronditës “Djali nga Shtëpia e Verdhë” - u dhuruan në vitin 2012 nga autori Saša Milivojev për politikanët serbë: kryeministrit dhe ministrit të policisë Ivica Dačić; Presidentit të Serbisë Tomislav Nikolić; gjithashtu Nenad Čanak, Milanka Karić, Oliver Dulić... Ambasadori rus në Serbi Aleksandar Konuzin, Jelena Guskova, prof. PhD Rade Božović dhe PhD Nebojša Pajkić, gjithashtu iu prezantua libri i tij. Gjenerali legjendar i Ushtrisë Popullore Jugosllave Stevan Mirković erdhi për të takuar autorin e ri në Kalemegdan me rastin e dorëzimit të romanit. Saša Milivojev gjithashtu i dha kopjen një gjyqtari të Zyrës së Prokurorisë Publike të Belgjikës...

Edhe pse u shtypën vetëm 200 kopje me koston e autorit, një student i letërsisë, romani "Djali nga Shtëpia e Verdhë" u raportua gjerësisht në të gjithë botën në vitin 2012. Lexuesit dhe rrethet diplomatike në të gjithë botën u tronditën. Timur Blohin dhe Jovana Vukotić janë gazetarët më të rëndësishëm të përmendur në biografinë e Saša Milivojev, sepse ai arriti sukses mediatik ndërkombëtar përmes bashkëpunimit të tyre. Intervista e tij dhënë për ZËRI I RUSISË u përkthye në anglisht, portugalisht, spanjisht, arabisht, gjermanisht, polonisht, rusisht, frëngjisht, serbisht, shqip, turqisht, hungarisht, maqedonisht... dhe u botua në shtypin brazilian, në Somali, në faqen e parë të Gazetave të Torontos, pastaj në mediat e njohura si: The Oslo Times; Ukrainian Telegraph; Armenia Today; Radio Televizioni i Republikës Srpska; Barometer (Kirgistan); Bota Sot (Shqipëri), Glas Srpske; Rajoni Press (Agjencia e Informacionit Shqiptar); Ukrainian Phrase; Pravda dhe Blic (Serbi); Gazeta Shqiptare, Srna (Agjencia e Informacionit e Republikës Srpska); Lajme Shqip (Shqipëri); Dal (Bjellorus), Beauty and Health (Serbi); Press Online (BiH); News Meeting (Turqi); Franco da Rocca News; Ruskije Novosti... Intervista u botua në portale të panumërta interneti dhe në gazeta në të gjithë botën, dhe gjithashtu u mor nga Vatikani. Papa Benedikti XVI më pas foli për botën kundër trafikimit të organeve njerëzore.

Ai ka fansat e tij poetikë në të gjithë botën. Lexuesit e Kairos u prezantuan me poezinë e tij në maj 2010, nga libri i tij “Kur fluturon xixëllonja”, ndërsa ai ishte i pranishëm në takime të ndryshme letrare ku folën për të shkrimtarë të famshëm: Soha Zaky, Mohamed Rafie dhe Alaa Al Aswany (një nga shkrimtarët më të famshëm në botë, themelues i lëvizjes opozitare dhe politike “Kifaya”).

Në Arabinë Saudite, gazetarët shkruajnë për dashurinë e tij për Zotin; në gazetat egjiptiane (Al Akhbar dhe Shashati), Saša Milivojev përmendet si një shkrimtar i fluturimit mistik dhe meditimit.

Ai ka regjistruar katër këngë në studio, në bashkëpunim me grupin heavy-metal "Alogija", ai këndoi këngët e tij.

Në vitin 2015, Klubi i Shtypit të Dubait postoi një foto të Sasha Milivoyev dhe një tekst në arabisht duke e quajtur atë "një nga kolumnistët më të shquar në botë".

Me librin e tij poetik në anglisht dhe arabisht, ai udhëtoi në Indi, Bahrein, Nepal, Emiratet e Bashkuara Arabe, Oman, Iran, Liban, Jordan, Arabinë Saudite, Katar, Kuvajt, Marok, Egjipt, Turqi, Republikën Çeke, Bullgari, Greqi, Itali, Pakistan, në Kenia, në Tanzani, në Gjermani, Azerbajxhan, Kazahstan, Slloveni, Sllovaki, Mal i Zi, Sri Lanka, Rumani, Hungari, Francë, Kroaci, BiH, në Etiopi, në Maldivet...

Në vitin 2020, revista e respektuar egjiptiane Horreyati botoi intervistën e tij në arabisht, si dhe poezinë Dhimbja e Botës. Dhe një nga gazetat më të shquara dhe kryesore ditore në Egjipt, Al Dustour, botoi tre nga poezitë e tij në arabisht, botimi u shtyp në gjysmë milioni kopje.

Në vitin 2021, intervista e tij u botua me titullin "Ku ka shkuar Byroni serb? Sasha Milivoyev ekskluzivisht nga Dubai". në kolumnën "Të famshmit" të gazetës ditore ALO (Alo.ba). Shkrimtarja e famshme Isidora Bjelica e shpalli Milivojev si "Byronin serb" shumë kohë më parë.

Në numrin e 31 janarit 2021, revista Orange Star e Serbisë në Holandë botoi foton e tij në kopertinë dhe një intervistë me titullin "Saša Milivojev - I ndaluar, por ende i suksesshëm!"

Në tetor 2021, ylli i televizionit Suzana Mančić priti Saša Milivojev në shfaqjen e saj televizive Suzanin izbor. Programi u transmetua në disa kanale televizive kabllore në Serbi dhe rajon.

Ai është fshirë dhe ndaluar nga Wikipedia në të gjitha gjuhët, askush nuk mund të krijojë një artikull nën emrin e tij në ndonjë gjuhë.

Në vitin 2022, fotografia e tij, një artikull gazete, një intervistë që autori dha për gazetën ditore Pravda në vitin 2009 lidhur me romanin "Djali nga Shtëpia e Verdhë" u shfaq përsëri në portalin Segodnya Today të Televizionit Bjellorus SB.

Në gusht 2023, autori u shfaq në programin e mëngjesit të Televizionit Informer në Serbi dhe tronditi shikuesit me tregime për Shtëpinë e Verdhë.

Saša Milivojev është nipi i aktores së skenës, televizionit dhe filmit Danica Aćimac.

Si pasojë, Saša Milivojev ka pasur probleme të mëdha me diskriminimin në mediat serbe, por është e pamohueshme që ai lë një gjurmë të pashlyeshme me emrin dhe fotot e tij që janë të njohura menjëherë në Serbi me titujt e tij të botuar që përdoren edhe në fjalëkryqe...

 

 

 

 

 

Përkthyer nga një robot

🤖

 

 

 

 

 

 

 

www.sasamilivojev.com

Saša Milivojev © Të gjitha të drejtat e rezervuara